cost per lb calculator

  • How do you calculate cost per pound? | AnswersDrive

    Divide the total cost by the number of pounds to determine the cost of each pound. For the previous example, $2.64 divided by three is equal to 88 cents per pound. Divide the original cost, $2.64, by 1.36 kg to get the price in kilograms, which is $1.94 per kilogram.

    Chat Online
  • Calculator Tools | Transcendia

    Calculator Tools. Billing Unit Conversion Formulas; Order Unit Conversion Formulas; Metric Equivalent; Decimal and Fraction Conversions Billing Unit Conversion Formulas PRICE PER POUND TO PRICE PER LINEAR FOOT: ÷ x x 12 = ${{f01pplf | number:4}} per Linear Foot: Price / lb. Yield Width (in) PRICE PER POUND TO MSI PRICE: ÷ x 1000 = ${{f02ppmsi | number:4}} per MSI: Price / lb. Yield PRICE PER ...

    Chat Online
  • Fuel Cost Calculator | AMSEnergy

    For example, if the cost for natural gas is $17.50 per 1,000 cubic feet, then divide by 10 and enter 1.75 as the price per therm. ** Enter the price of electricity in dollars. An electricity price of 11 cents per kWh, for example, needs to be entered as 0.11. AMSEnergy. ENERGY COST COMPARISONS, $/Million BTU (MouseOver for Totals)

    Chat Online
  • Cast Steel Price Calculator - price estimation, price ...

    It can be used to calculate the casting prices for carbon steel and alloy steel, including their raw casting costs, machining costs, painting, packing costs and sea freight costs. For the simpler price evaluation, please refer to our "Cast Steel Prices Per Pound, Kilogram and Ton".

    Chat Online
  • Price per piece calculator / Cost per unit app

    Calculate and see the cost per piece. • In Item2, write the seller name and "6 eggs" in the item field. Then write 6 in the number of pieces, and 2.05 in the price. Calculate to find out the price per piece and compare the result with Item1. Example 3: At the drugstore, you want to know which box of identical multivitamin pills will give you the most pills for your money: a box of 12 for $5 ...

    Chat Online
  • Unit Price Calculator

    Use our Unit Price Calculator to calculate unit cost of items, and to compare unit costs of different numbers of items packaged differently. Unit Price Calculator . So you're standing there in the grocery isle wondering which is the better deal. Do I buy juice at the sale price of 2 bottles with 32 oz each for $6.00, or do I buy 1 bottle containing 72 oz for $6.99? Now you can use our unit ...

    Chat Online
  • Price per pound calculator / Cost per lb app

    Example 2: - If the item's label displays the weight as 1.4 lb, type the retailer and the good's make, enter 1 in the pounds field, enter 1 in the pounds field, enter 4 in the 00 (decimal) field, leave the ounces fields unchanged, fill out the Price field and Calculate to calculate the cost per pound. Example 3: - You are offered a box of chocolates labeled 750g at $6.50.

    Chat Online
  • How to Calculate Sheet Cost by Cwt | Hunker

    17/07/2017· CWT stands for "centum weight," which is another term for "hundredweight." Certain thin materials like sheet metal are sold by the CWT, which is the cost of the unit per 100 pounds. If you want to calculate the sheet cost by centum weight, all you have to do is look up a few properties about the type of sheet-based material you are trying to buy.

    Chat Online
  • Biomass Cost per LB Calculator | Kush.com Blog

    This calculator determines the cost / lb of Hemp biomass that is rich in CBD content. Based on the price per percentage point CBD, this calculator tells you the final price per lb. There is a second version of the calculator for future harvests where there is uncertainty in the final CBD potency in a hemp crop.

    Chat Online
  • Cost Calculator for Length - Cleave Books

    The Cost Calculator for LENGTH. Quantity: Units are at: Cost per unit = Total cost: For more detailed instructions see below. Comparative Costs per Unit: per inch: per millimetre: per foot: per centimetre: per yard: per decimetre: per furlong: per metre: per mile: per kilometre: Unit shown in red is the SI 'preferred' unit. All values (except original entries) given to 2 decimal places. A note ...

    Chat Online
  • Price per gallon calculator / Cost per gal app

    Calculator computes the price per gallon of drinks, liquids and fluids for cheapest product per gallon. Converts price from fl.oz, quarts and gallons to Cost per gallon.

    Chat Online
  • Cost per 100g calculator / Price per 100g app

    This online web and mobile app called PricePer100g.com has been developed to compare the cost or price per 100 grams of food and other products sold by weight. Users just need to input the price and weight (may it be in kg, g, lb, oz); the web app will automatically convert and calculate the price per 100g. Users can also compare up to 5 items ...

    Chat Online
  • Fertilizer Reckoning for the Mathematically …

    Finally, calculate the relative costs per lb of nitrogen for the two nitrogen sources: Nitrogen cost in 1 ton of 28% UAN = $225 ÷ 560 lbs N = 40 cents per lb N ; Nitrogen cost in 1 ton of 10-34-0 = $70 ÷ 200 lbs N = 35 cents per lb N ; This mathematical example indicates that the 10-34-0 fertilizer product would be a less expensive source of nitrogen for use in starter fertilizer programs ...

    Chat Online
  • How to calculate shipping costs | UPS - United States

    The shipping cost calculator automatically factors in COD charges when you select this service. Shipping supplies . Remember to have packaging material at hand if you are packing shipments yourself. Pack your goods securely and use enough packing material inside the box to reduce the risk of damage during transit. Damage caused by ineffective packing increases the likelihood of costly returns ...

    Chat Online
  • Cost per kilo calculator / Price per kg app

    How to calculate the price per kilo? It is now easy to calculate the price per kilogram! - CostPerKg.com (Price Per Kilo) is a mobile-enabled, user-friendly website app, where you can make free cost comparisons on-the-fly using a mobile device, tablet, laptop or desktop. All fields are required: for each item, enter the shop, item's name or brand, weight in grams, kg (or US measures), and ...

    Chat Online

Related Products

  • pvc powder chloriatet paraffin oil colour adid mixng price turkey
  • polyethylene glycol 400 eye drops
  • blowing agent price united states
  • tax estimator 2018
  • cereclor s50 suppliers oman
  • kanatol phthalate plasticizers for coating sweden
  • 1n sodium hydroxide preparation
  • cereclor s60 for metal working fluids oman
  • cheap price chlorinated paraffin vinyl flooring price belgium
  • aquatics coagulant liquid for footwear thailand